Криптовалюти

Не так давно ваші знайомі почали активно обговорювати тему криптовалюти, зокрема заговорили про біткоіни. Багато стали подумувати, чи не вкластися чи саме в цю валюту. На даний момент, наприклад, 1 біткоін вартий близько 15000 доларів, хоча його курс постійно змінюється. Що ж це за валюта? В якій країні її використовують? Що потрібно знати, перш ніж інвестувати в криптовалюти?

Що таке криптовалюта?

Криптовалюта – це електронні гроші, в готівковому вигляді вони просто не існують (сувенірні монети не беруться до уваги). Такі гроші створюють приватні комп’ютери, при цьому центральні банки країн в процесі ніяк не беруть участь. Для створення цифрових «монет» використовуються спеціальні алгоритми шифрування. Офіційно криптовалюти не використовують ні в одній країні світу (хоча є винятки, про це далі), але на спеціалізованих біржах активно проводять торги біткоіном і іншими монетами. Криптовалюта або цифрові гроші з’явилися через розчарування в звичайних паперових грошах. Ну або через те, що у якихось програмістів було занадто багато вільного часу. Найбільш популярним видом є біткоін, про нього напевно чула навіть ваша бабуся.

Вартість звичайних грошей встановлює держава, покладаючись на цінність матеріалу, з якого виготовляються гроші. Ще не так давно вартість банкноти була прив’язана до золотого запасу, тобто за кожним папірцем стояло реальне золото, яке можна було без проблем (теоретично) отримати. Однак зараз ситуація змінилася: держави випускають гроші в необмеженій кількості, тому їх цінність падає, а від цього страждає населення, адже ціни-то збільшуються.

Криптовалюта: що це і чим відрізняється від грошей

Як і хто створив криптовалюти?

Криптовалюта bitcoin була створена в 2008 році людиною або групою людей під загальним псевдонімом, який назвав себе Сатоси Накамото (Satoshi Nakamoto). Саме він опублікував файл, в якому був описаний протокол і принцип функціонування нової системи платежів. Через кілька років розробка протоколу була закінчена, і з’явився код. Таким чином з’явилася мережа біткоінів, яка грунтується на технології блокчейна.

Що таке блокчейн?

Блокчейн (від англ blockchain) – це «ланцюжок блоків». Кожен блок – це набір даних (так-так, нулів і одиничок). У ланцюжок вони шикуються тому, що кожен блок «знає» про те, які блоки йдуть перед ним і після нього. А дані в цих блоках якраз і описують все, що відбувається в мережі. Наприклад, коли один користувач переслав біткойни іншому (тобто, відбулася транзакція з одного гаманця на інший) – все це записується системою в найближчий блок. Таким чином, транзакція – це якийсь файл, який містить інформацію типу: «Коля дає Х кількість біткоінів Насті». У кожного учасника мережі є програма-гаманець, в якій зберігаються всі дані за всі блокчейни.

Виходить, що в такій мережі нічого не можна зробити «нишком» – всі ходи записані, і всі учасники знають про всі транзакції, що сталися. Втім, ваших паспортних даних там немає, і користувача, який вчинив транзакцію, можна впізнати тільки за номером гаманця (яких у вас може бути необмежена кількість). В цілому, система чимось нагадує всім відомий принцип роботи торрентів. Вона теж складається з великої кількості пірів, тобто рівноправних учасників угоди, а ті, в свою чергу, передають один одному біткоіни. Всі операції здійснюються за допомогою спеціальної програми-гаманця. У ній можна подивитися свою адресу, на який відправник надішле вам монети або, для більшої секретності, згенерувати новий.

До речі, сам по собі блокчейн – це не синонім біткоіну, а технологія, принцип роботи взагалі. На блокчейні працює безліч інших валют. Більш того, цю технологію можна використовувати для обліку ресурсів, ораганізацій підприємств, проведення голосувань акціонерів або громадян, і т. ін. Втім, розробки в цій галузі поки вогкуваті і важкувато для розуміння, так що широкого застосування в реальному світі доведеться почекати.

Чим криптовалюта відрізняється від звичайних грошей

Криптовалюта – це абсолютно новий вид грошей, який має безліч відзнак від традиційних:

  • Просте використання. Щоб створити гаманець біткоіну, потрібно витратити близько 5 хвилин. Щоб відкрити рахунок в банку, іноді і цілого дня не вистачає.
  • Децентралізація. Система не має центрального органу контролю, вона розподіляється на всіх учасників. Це означає, що кожен комп’ютер, який видобуває біткоіни, є учасником системи. Ніхто не диктує правила власникам біткоіну.
  • Анонімність. Можна створити і купити криптовалюту без вказівки свого імені, при цьому система є абсолютно прозорою.
  • Мінімальна комісія. Комісії в банку іноді просто вражають своїм розміром, за міжнародний переказ грошей можна запросто заплатити 50 доларів. За покупку або обмін криптовалюти ви заплатите копійки (хоча той же біткоін погано підходить для перекладів дуже маленьких сум, мережа все ж бере собі певну мзду).